Stavíme a opravujeme střechy

Střecha je důležitou částí celého domu a základem je přesné položení krovů. Tesaři odvádí odbornou práci, hlídají i ztužení konstrukce a  rozmístění spojovacích prostředků. Klempíři zajistí patřičný odvod dešťové vody, aby nezatékalo, nevlhlo zdivo a nevznikaly tak zdraví ohrožující plísně. Pak opět nastupují mistři pokrývači, kteří uloží střešní krytinu. Nesmíme zapomenout ani na povrchové úpravy materiálu, proti vzniku již zmíněných plísní nebo dřevokazných hub.

 

Renovace střechy – dřevo a krovy

 

 • Než na střeše vyměníme původní krytinu za jinou, musíme si spočítat, jestli ji konstrukce střechy unese.
 • I když má dům při rekonstrukci střechy krovy v pořádku, přesto vyměníme všechny latě.
 • Každé dřevo, které na stavbu nebo rekonstrukci střechy použijeme, musí být chemicky ošetřeno. Jinak hrozí, že do konstrukce zavlečeme škůdce nebo choroby a všechno se pak zbytečně prodraží.
 • Špatná dřevěná konstrukce může podstatně snížit trvanlivost šikmé střechy. Proto bychom se měli přesvědčit, zda do krovů nezatéká, zda není poškozená krytina a jestli dobře funguje odvětrávání půdy.
 • Konstrukci také mohou poškodit trvale vlhké stropní trámy a napadení dřevokaznými houbami nebo hmyzem.
Článek stavba a opravy střech-02-1024x683

Tašky pálené a betonové

Pálené tašky jsou vhodné prakticky pro všechny šikmé střechy (optimální 10 až 30°)

 • Vyrábějí se v mnoha tvarech a v různých barvách
 • Snadno se pokládají.
 • Vliv venkovních podmínek jim neškodí, mají tudíž dlouhou životnost.
 • Vyžadují však pevnou konstrukci krovu, protože jsou těžké.
 • Betonové tašky mají podobné vlastnosti jako pálené, to znamená dlouhou životnost, snadnou montáž a nutnost pevné konstrukce krovu. Některé typy jsou však těžší než pálené tašky. Mohou se také podobat tvarem a barvou. Moderní betonové tašky mají povrch, který odolává agresivním chemickým látkám obsaženým ve vzduchu a v dešti a který rovněž zabraňuje tvorbě mechů. Doporučují se však pro sklon střechy od 22° výše. Jde o recyklovatelnou hmotu.

Vláknocementové desky

Krytina dříve zvaná eternit se dnes vyrábí moderní technologií, takže už není zdraví škodlivá. Desky jsou trvanlivé a velmi lehké. Tuto jejich vlastnost můžeme využít zejména při rekonstrukci domu, při které nemusíme zpevňovat krov. Jde o ekologicky šetrný materiál.

V minulosti se dělaly z rovného nebo vlnitého pozinkovaného plechu, který se většinou musel natřít barvou, aby se prodloužila jeho životnost. Moderní plechové krytiny jsou však už vyrobené tak, aby odolaly všem povětrnostním vlivům, aniž bychom je museli po položení nějak upravovat. Ocelové jádro je oboustranně pozinkované a opatřené plastovou antikorozní vrstvou anebo akrylátovou základní barvou.

Dalšími materiály tohoto typu jsou:

 • měděné plechy
 • vícevrstvá ocel
 • ocel trapézová
 • upravené hliníkové plechy (např. alukryt).

K přednostem patří dlouhá životnost, minimální údržba, snadná montáž a lehkost materiálů. Pod některé materiály je však vhodné položit nepískovanou asfaltovou lepenku nebo jinou podobnou střešní fólii. Nutné je rovněž dobré odvětrávání střechy. Jde o recyklovatelný materiál.

Některé plechové krytiny se tvarem i barvou podobají páleným taškám, takže se laik může snadno splést. Oproti skutečným páleným taškám jsou ale levnější a hlavně nesrovnatelně lehčí. Je s nimi dokonce možné vytvořit jakousi další střechu. Tu původní, poškozenou nemusíme sundávat, jen na ni položíme latě a na ně pak kovové tašky.

 • Relativně plochá krytina, která vyžaduje, aby každá jednotlivá taška byla ke konstrukci střechy přibita hřebíky. Díky tomu se břidlice používají i na svislé střechy anebo obklady stěn.
 • Břidličné tašky jsou stoprocentně přírodní, trvanlivé, mrazuvzdorné, pružné odolávají kyselým dešťům a střechu dobře tepelně i zvukově odizolují. Architektonickým prvkem je i jejich nezaměnitelná šedá barva.

Bývají dražší než jiná krytina, protože se vyrábějí s velkým podílem ruční práce a navíc se musí složitě impregnovat.

 • Některými svými vlastnostmi se vyrovná ostatním krytinám. Je pevná, velmi lehká, nekoroduje, odolává kyselinám i oxidům a izoluje dobře tepelně i zvukově. Krytiny mohou být průhledné, ale nejčastěji se vyrábějí jako napodobenina pálených tašek nebo vlnitého plechu.
 • Důležitým ukazatelem je trvanlivost střechy. Podle typů izolací a krytin se u plochých střech uvádí 15 až 50 let, přičemž se předpokládá revize po 10 až 25 letech. Platí, že dvouplášťové ploché větrané střechy s hydroizolační vrstvou z pryžové fólie mají až třikrát vyšší životnost než jednoplášťové ploché střechy s hydroizolační vrstvou položenou na konstrukci. Moderní šikmé střechy by měly s drobnými opravami vydržet až 70 let, v jejich případě je rozhodující nejen krytina a doplňkové prvky, ale také nosná konstrukce.

Variantou dřevěných jsou asfaltové šindele, které vyžadují dobré odvětrávání střechy. Na šikmé střechy se také používá lepenková krytina, třeba asfaltové pásy, hmoty na bázi dehtu, živice a podobně.

 • Správná střecha by neměla propouštět vodu, teplo, respektive chladno, ale ani hluk. Takzvané ploché inverzní střechy se používají všude tam, kde střecha unese větší zátěž. Princip spočívá v tom, že na podklad (obyčejně beton) položíme izolaci, na ni umístíme vrstvu extrudovaného polystyrenu, který nepropouští vodu, zakryjeme vrstvou textilie a zasypeme štěrkem. Takový systém zaručuje delší životnost, protože štěrk vlastně eliminuje sluneční záření a zabraňuje mechanickému poškození.
 • S takovou střechou budeme spokojení, pokud si ji necháme vyprojektovat tak, aby byla dostatečně odvětrávaná. V zimě se na stropě domu nebude srážet pára a v létě se zase nebudou místnosti přehřívat.
 • Dnešní materiály pro rovné plochy jsou elastické, takže jim nevadí, když se v průběhu dne mění teploty. Modifikované asfalty také můžeme barvit, domy tedy nemusí mít jen onu typickou černou střechu.